Dansmix grundkurs

Dansmix grundkurs

Här får eleven prova på olika dansstilar t.ex balett, jazz, street, modernt och danser från andra delar av världen. Ämnesfokus beror på vilken pedagog som undervisar. Eleven får lära sig grunderna och utveckla sitt eget sätt att uttrycka sig. Enkla danssteg sätts ihop till olika danskombinationer och vi visar upp vad vi lärt oss i slutet av terminen


Visar 10 träffar
  • Kursstart: den 31 augusti 2021

    • Dag och tid:
      tis 16:00–17:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2010–2014
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 1
      Plats: Kulturskolan i Husby, Edvard Griegsgången 11
      Lärare: Elinor Forsheden Sidoli, elinor.forsheden.sidoli@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      tis 17:45–18:30
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2013–2015
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 9
      Plats: Kulturskolan i Tensta, Tenstaplan 8
      Lärare: Rut Roos, rut.roos@edu.stockholm.se

  • Kursstart: den 1 september 2021

    • Dag och tid:
      ons 15:15–16:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2013–2014
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 1
      Plats: Kulturskolan i Vällingby , Pajalagatan 10
      Lärare: Malin Ekwall, malin.ekwall@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      ons 15:00–16:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2011–2013
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 2
      Plats: Kulturskolan på Kungsholmen, Mariebergsgatan 34
      Lärare: Johanna Bergdahl Eriksson, johanna.bergdahl.eriksson@edu.stockholm.se

      Eleven får prova olika danstekniker men focus ligger på jazz/showdans och modern dans

    • Dag och tid:
      ons 17:00–17:45
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2014–2014
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 2
      Plats: Rågsveds Allaktivitetshus, Rågsvedstorget 3
      Lärare: Robin Haggar, robin.haggar@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      ons 15:30–16:15
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2012–2013
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 5
      Plats: Östberga kulturhus, Östbergatorget 2-8
      Lärare: Alvaro Cabezas Olivares, alvaro.cabezas.olivares@edu.stockholm.se

  • Kursstart: den 3 september 2021

    • Dag och tid:
      fre 16:15–17:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2012–2013
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 1
      Plats: Kulturskolan i Bredäng, Bredängstorg 8
      Lärare: Mari Raudsepp, mari.raudsepp@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      fre 15:00–15:45
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2011–2012
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 1
      Plats: Kulturskolan i Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1
      Lärare: Nikolina Johansson, nikolina.2.johansson@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      fre 17:00–18:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2009–2010
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 2
      Plats: Kulturskolan i Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1
      Lärare: Nikolina Johansson, nikolina.2.johansson@edu.stockholm.se

  • Kursstart: den 5 september 2021

    • Dag och tid:
      sön 11:00–11:45
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Grundkurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2011–2012
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 1
      Plats: Kulturskolan vid Medborgarplatsen, Medborgarplatsen 6
      Lärare: Sophie Blomquist, sophie.blomquist@edu.stockholm.se