Dansmix fortsättning

Dansmix fortsättning

Här får eleven prova på olika dansstilar t.ex jazz, street, modernt och danser från andra delar av världen. Eleven får lära sig grunderna och utveckla sitt eget sätt att uttrycka sig. Enkla danssteg sätts ihop till olika danskombinationer och vi visar upp vad vi lärt oss i slutet av terminen


Visar 12 träffar
  • Kursstart: den 30 augusti 2021

    • Dag och tid:
      mån 16:15–17:15
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2009–2011
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 1
      Plats: Kulturskolan i Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1
      Lärare: Fanny Pereira Nielsen, fanny.pereira.nielsen@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      mån 16:30–17:30
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2009–2010
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 4
      Plats: Kulturskolan i Hammarby Sjöstad, Lugnets allé 86
      Lärare: Petra Hultenius, petra.hultenius@edu.stockholm.se

  • Kursstart: den 31 augusti 2021

    • Dag och tid:
      tis 17:00–18:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2010–2013
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 14
      Plats: Kulturskolan i Husby, Edvard Griegsgången 11
      Lärare: Elinor Forsheden Sidoli, elinor.forsheden.sidoli@edu.stockholm.se

  • Kursstart: den 1 september 2021

    • Dag och tid:
      ons 16:30–17:30
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2004–2007
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 2
      Plats: Kulturskolan i Högdalen, Högdalsgången 36
      Lärare: Claudette Jernberg, claudette.jernberg@edu.stockholm.se

      Förskunskaper krävs. Kontakta läraren innan bokning.

    • Dag och tid:
      ons 16:00–17:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2010–2012
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 5
      Plats: Kulturskolan på Kungsholmen, Mariebergsgatan 34
      Lärare: Johanna Bergdahl Eriksson, johanna.bergdahl.eriksson@edu.stockholm.se

      Kontakta läraren innan bokning.

    • Dag och tid:
      ons 16:00–17:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2010–2011
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 6
      Plats: Kulturskolan vid Brommaplan, Kapplandstrappan
      Lärare: Jenny Martinez, jenny.martinez@edu.stockholm.se

      Förkunskaper krävs. Kontakta läraren innan bokning.

  • Kursstart: den 2 september 2021

    • Dag och tid:
      tor 16:00–17:00
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2008–2009
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 8
      Plats: Kulturskolan i Bredäng, Bredängstorg 8
      Lärare: Maria Josefsson, maria.josefsson@edu.stockholm.se

      Förkunskaper krävs. Kontakta läraren innan bokning.

    • Dag och tid:
      tor 15:30–16:30
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 60 min
      Födelseår: 2008–2010
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 7
      Plats: Kulturskolan i Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1
      Lärare: Nikolina Johansson, nikolina.2.johansson@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      tor 16:30–17:15
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2014–2014
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 5
      Plats: Kulturskolan i Högdalen, Högdalsgången 36
      Lärare: Robin Haggar, robin.haggar@edu.stockholm.se

    • Dag och tid:
      tor 19:00–19:45
      Ämne: Dansmix (Dans - Cirkus)
      Nivå: Fortsättningskurs
      Kurslängd: Terminskurs
      Lektionslängd: 45 min
      Födelseår: 2012–2013
      Pris: 750 kr/termin
      Lediga platser: 5
      Plats: Kulturskolan i Högdalen, Högdalsgången 36
      Lärare: Robin Haggar, robin.haggar@edu.stockholm.se